EestiMV2020

Raplamaa Sõnumid tegi loo Raili Vaarpuust

Vahest harva suudab mõni meie bowling'usportlane millegagi piisavalt silma torgata, et avalikus meediaväljaandes kajastust saada. Raili Vaarpuu on üks neist mängijaist kellest Raplamaa Sõnumid on kirjutanud persooniloo. Allolevalt on artikkel toodud täispikkuses.
Autor Siim Jõgis, foto Siim Solman.

Täismahus artikkel:


Kümme aastat kogemust ning kuus Eesti meistritiitlit – Raili Vaarpuu

Raplamaa Sõnumid

Kui bowling on paljude jaoks lihtsalt laupäeva õhtune meelelahutus, siis Raili Vaarpuu jaoks on see kujunenud spordiks. Treeningud ja võistlused on viimastel aastatel kujunenud talle töö kõrval üheks osaks iganädalasest rutiinist. Maikuu lõpus toimusid Tallinnas Eesti Meistrivõistlused, kus Vaarpuu võitis kuldmedali nii individuaalses kui võistkondlikus arvestuses ning lisaks ka naispaaris. Sealjuures ei olnud need kaugeltki tema esimesed Eesti meistritiitlid.

Bowlingu hooaega saab võrrelda kooliaastaga – sügisel hakkab pihta ning kestab suve alguseni. Nii olidki Eesti Meistrivõistlused hooaja kõige olulisem võistlus. Seal näidatud tulemused ei jäta tõlgendusteks just palju ruumi. Raili Vaarpuu on tõepoolest naiste seas Eesti parim bowling'umängija. Loomulikult ei ole olnud teekond nii kõrgele lihtne ega iseenesestmõistetav. Alguse sai see enam kui kümme aastat tagasi. Oma esimeseks saavutuseks peab ta 2009. aastal saavutatud esikohta Jõulutuuril. Toona esindas ta veel kohalikku Rapla bowling'uklubi ning kogu tegevus käis hobikorras. "Aastal 2013 võitsin võistlusel Perona Cosmic 2013 oma esimese auhinnalise kolmanda koha ning see andis edasise tõuke seda tõsisemalt mängima hakata. 2014. aastal liitusin Tallinna klubiga Baltic Bowling ning selle liige olen tänaseni," rääkis Vaarpuu. Esialgu oli juhendajaks ja treeneriks tema elukaaslane. „Tema juhendas nii palju kui oskas, kuid siis otsustas, et parem on seda teha kellegi käe all, kes teab sellast asjast rohkem,“ ütles Vaarpuu. Seejärel algas koostöö treener Raul Beekmanniga, kelle käe all tehti selge samm edasi. Tõeliseks läbimurdeks võib pidada 2016. aasta Eesti Meistrivõistlusi. Siis saavutas Vaarpuu oma esimese kuldmedali ning see andis mõista, et astutud on õiged sammud. Tegelikult tulid kolm aastat tagasi lisaks individuaalsele kullale esikohad veel ka naispaaride ja segapaaride seas. Meistritiitel avas omakorda ukse suurtel rahvusvahelistel võistlustel osalemiseks ning juba samal aastal sõideti koos treener Beekmanniga Tšehhimaale, kus osaleti Euroopa Meistrite Karikavõistlustel. „Minu õnneks oli saal mulle juba tuttav, sest paaril eelneval aastal olin Tšehhis osalenud Czech Open nimelisel võistlusel. Enda etteaste lõpetasin igati korraliku 23.-nda kohaga, keskmine punktisaak oli 188,2,“ rääkis Vaarpuu. Võõrad ei ole talle ka teised välismaised võistlused. Osa on ta võtnud Soome suurvõistlusest Brunswick Ballmaster Open, kus ta tuli 2018. aastal arvestuses „Ladies and 200“ kolmandale kohale.


Tihe mängugraafik

Loomulikult ei ole bowling kaugeltki odav lõbu. Kui hobimängija jaoks on saalis pallid olemas, siis tõsise sportliku lähenemise korral on vaja tellida isiklikud pallid. Üks selline maksab koos aukude puurimisega ligikaudu 250 eurot ning Railil on neid kokku kuus. Samuti ei ole nende eluiga lõputu. Mööda võib minna üks kuni kaks hooaega, kuid siis hakkavad palli omadused järgi andma. Mänedžeritööga on Vaarpuud aidanud bowling'ukaaslane Maarek Lee, tänu kellele on leidnud tee Raili juurde ka sponsorid J.T JAKA TMI ja PortoEsto. „Nii naljakas kui see ka pole, siis bowling võib olla tõsine sport ja minu jaoks see ongi tõsine sport,“ rääkis Vaarpuu. Kõik sai alguse 2008. aasta paiku kohapealses Rapla bowling'usaalis hobikorras. Nüüd esindab ta Tallinnas tegutsevat klubi Baltic Bowling ning tõi sellele klubile ka kolm tänavust Eesti meistritiitlit. „Ka sel korral oli suureks abiks ja toeks minu elukaaslane. Samuti avanes võimalus osaleda Euroopa Meistrite Karikal Türgis, kuid seekord loobusin, sest sinna sõit ja elamine tuleb endal kanda,“ ütles ta. Oma hobiga saab Vaarpuu tegeleda ainult vaba aja arvelt. Igapäevaselt teenib ta leiba Kohila Vineer OÜ-s. Suur osa tema vabast ajast kulgebki tegelikult bowling'usaalis. „Kui hooaeg hakkab pihta, siis üle ühe nädala on mängud Raplas, kus toimub Firmaliiga. Kevadel osales sellel võistlusel 18 võistkonda. Selle aasta sügishooajal loodetakse kokku saada juba 24 võistkonda,“ rääkis Vaarpuu. Sellele lisanduvad veel Tallinna Liiga, klubisisene Karikavõistlus, mis koosneb kaheteistkümnest etapist ning lisaks erinevad reitinguvõistlused. Tulemus on see, et treenimiseks väga palju aega üle ei jäägi, kõik kulgeb võistluste rütmis.

Praeguseks on välja kujunenud, et Vaarpuule väärilist vastast Eestist naljalt ei leia. Iga kord kui ta järjekordse karikaga koju jõuab, ütleb poeg, et ema, sul on neid karikaid niigi juba piisavalt. Ka treener Raul Beekmann on andnud mõista, et igale kodumaisele võistlusele võib vastu minna külma kõhuga ning karta ei ole vaja otseselt kedagi. Küll aga ei saa öelda, et esikoht oleks Railil juba enne võistlust taskus. Sügise algusega pihta hakanud uue hooaja avalöök tehti tegelikult juba 18. augustil, kui toimus Brunswick Estonian Open 2019 ja seal teenis Vaarpuu teise koha Eesti naiste seas. Ta ise ütles, et kuigi lootis teenida esikohta, siis omad positiivsed küljed on ka teiseks jäämisel. „Pärast koju sõites mõtlesin, et nüüd näevad ka teised, et mind ei olegi nii lootusetu võita. See on hea, sest ma ei peagi alati esimene olema. Aga võistlusi ma sellise mõttega muidugi ei alusta,“ rääkis Raili.


65 poodiumikohta

Üle-Eestiliselt on aktiivsemad bowling'ukeskused Tallinn, Pärnu,Tartu,  Narva, Viljandi ja tegelikult ka Rakvere. Samuti võib sellesse ritta seada Rapla, sest oma aktiivne bowling'uklubi on täiesti olemas ja ka koht kus mängimas käiakse. Kui võistlused toimuvad nädalavahetustel, siis eelvoorud saavad alguse juba varem ning pühapäeval jõutakse finaalideni. Ühest küljest tähendab see pikka aega kodust eemalolemist. Samas jällegi on aktiivsetest mängijatest kujunenud ka omamoodi sõpruskond. Nüüd toimuvad Tallinnas ka spetsiaalsed treeningud noortele. „Tallinnas on küll näha, et noored mängijad tulevad peale, aga tavaliselt oma vanemate kaudu. Raplas noorte mängijate pealetulemist nii väga näha ei ole. Kuigi tean ja loodan, et siit on varsti sirgumas  üks tugev noor  mängija, kellel hakkan silma peal hoidma “ rääkis Raili. Siht tuleb seada kõrgele. Seda on Vaarpuu ka teinud. Kuigi Euroopa Meistrite Karikavõistlustele Ankaras ta tänavu ei sõida, siis juba järgmisel suvel ootab ees tõsine katsumus. Oma praeguses kalendris on ta paika pannud, et 2020. aasta juunis osaleb ta bowling'u Euroopa Meistrivõistlustel naistele. Igati sobiv on ka see, et korraldajariik, Taani, ei asu just ülemäära kaugel. Kas Vaarpuu ka tegelikult sinna võistlema läheb, ei ole veel päris kindel, kuid kavas see igal juhul on. Varem pole ta Euroopa Meistrivõistlustel naistele osalenud. „Ma ei oska öelda, kas see just unistus on, aga osa võtta tahaksin neist küll. Iseeasi on muidugi kui kaugele ma seal jõuaks,“ ütles ta. Nimekiri Raili Vaarpuu hinnalistest kohtadest on algusest lõpuni muljetavaldav. Nende seas on näiteks esikohad Raplamaa, Tartu ja Pärnu meistrivõistlustelt. Lisaks ka tiitlid sellistelt jõukatsumistelt nagu Qubica AMF maailmakarika Eesti valikvõistlus 2017 või Santa Cup 2017. Kui kõik esimesed, teised ja kolmandad kohad ritta seada, tuleb välja, et kokku on neid alates 2009. aastast tervelt 65. Mõelda vaid, 65 poodiumikohta! Ta tõdes ka ise, et see nimekiri paistab välja muljetavaldav.

Kõrvaltvaataja pilgule võib kõik ju lihtne tunduda. Teed paar sammu ning saadad palli kurikate poole teele. Kui kõik kümme pikali kukuvad võib sooritusega rahule jääda. Loomulikult ei ole kõik nii lihtne. Enne viske sooritamist tuleb kaaluda mitmeid detaile – kuidas on õlitatud rada, milline pall võiks ühes või teises situatsioonis olla parim. Kõige selle viimistlemiseks võib kuluda mitu aastat. Raili Vaarpuu on selle viimase kümne aastaga omandanud ning on nüüd paljudele mängijatele eeskujuks. Ta rääkis, et kohati on isegi talle naljatledes öeldud, et küll on hea, et sa meeste konkurentsis ei mängi. Muidu võidaks neidki. 


Raili Vaarpuu olulisimad tulemused ja saavutused Eesti Meistrivõistlustel bowling'us:

2016 Naised I koht

2016 Naispaaride I koht

2016 Segapaaride I koht

2017 Naised II koht

2018 Naised III koht

2018 Võistkondlik II koht

2018 Naispaaride III koht

2019 Naised I koht

2019 Võistkondlik I koht

2019 Naispaaride I koht


Üheksa küsimust Raili Vaarpuule

 1. Mis on su lemmik film?

Kuna vaba aega eriti ei ole, siis televiisorit väga ei vaata ja kinno satun harva. Kuid viimati, mida vaatasin oli film „Täht on sündinud“ ning see meeldis väga. 

 1. Soovita head raamatut, mis avaldas sulle sügavat muljet.

Laste kohustuslik kirjandus on hea.

 1. Nimeta riik/linn/koht maailmas, kus tahaksid kindlasti ära käia.

Mulle meeldivad kõik paigad, kus on meri, liiv ja päike. Kuid kindlasti tahaks ära käia Kanadas – vennal külas.

 1. Mis on su lemmik õhtune snäkk? 

Ei söö õhtuti snäkke.

 1. Mis võõrkeeli sa räägid?

Inglise keelt, mida oleks vaja muidugi veidi rohkem praktiseerida. Vene keel on jäänud veidi unustuste hõlma, kuid varsti saab ka seda uuesti meelde tuletama hakata. 

 1. Millistest meediakanalitest loed/kuulad/vaatad uudiseid?

Tavaliselt ikka raadiost või siis loen lehtedest. 

 1. Facebook või Instagram?

Facebook

 1. Nimeta kuulus inimene, kellega tahaksid koos õhtust süüa.

Ma eelistaksin ikka oma perega või siis sõpradega koos õhtust süüa.

 1. Kuidas sulle meeldib kõige rohkem oma sünnipäeva tähistada?

Mul on suur suguvõsa, sõpru, tuttavaid omajagu ning mulle meeldiks oma sünnipäeva tähistada koos nendega ühe suure peo ja hea muusikaga.


Iseloomustus

Raili Vaarpuud iseloomustab Maarja Alekand. Nad tulid 2019. aasta Eesti meistrivõistlustel koos esikohale naiste paarismängus. Individuaalsetel võistlustel on nad tihtipeale konkurendid.

Kui kaua te üksteist juba tunnete?

Tunneme üksteist bowling'ukarjääri algusest peale ehk ligikaudu kümme aastat.

Mis on Raili suurimad tugevused bowling'umängijana?

Raili suurimad tugevused bowling'umängijana on keskendumine, täpsus, järjepidevus. Ta ei anna alla ning võitleb viimase ruuduni.

Kumb ta teie jaoks rohkem on - kas sõber või konkurent?

Minu jaoks on Raili nii sõber kui ka konkurent, kuid pigem ikka sõber.

Kevadel tulite paarismängus Eesti meistriteks koos. Kas Raili on kindel tiimikaaslane, kelle peale võib loota?

Logo

Bowling

 • Eesti Veeremängude Liit MTÜ
 • Mõtuse tn. 36
 • Tallinn 12620
 • bowling@evml.ee